چاپ        ارسال به دوست

پیش بینی می‌شود تعرفه برق پرمصرف‌ها از آذرماه افزایش یابد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت : برای افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف مذاکرات بسیاری با مجلس و دولت انجام شده که اگر تاییدیه مجلس ارائه شود، این کار عملیاتی خواهد شد.
همایون حائری در پاسخ به این سوال که آیا تا ماه آینده تکلیف تعرفه برق مشرکان پرمصرف مشخص می‌شود اظهارکرد : پیش‌بینی می‌شود که این اتفاق بیفتد چرا که تاکنون نیز بسیاری از مراحل این کار طی شده است.
وی با تاکید بر این که وزارت نیرو به‌ طور جدی به‌ دنبال اجرای این مساله است، ابراز کرد : هدف این است که با انجام این کار، مشترکان پرمصرف به جمع مشترکان کم‌ مصرف اضافه شوند.
اما در این میان بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مشترکان پرمصرف خانگی به‌ دلیل سهم بالایی که از مصرف برق در ساعات اوج بار دارند، اصلی‌ترین گزینه برای اصلاح تعرفه برق بوده و در نتیجه لازم نیست قیمت برق برای همه مردم افزایش پیدا کند. در حال حاضر تولید برق به‌ طور متوسط حدود ۱۰۵ تومان به‌ ازای هر کیلووات ساعت برای وزارت نیرو هزینه دارد و فروش آن به‌ دلیل اعطای یارانه دولتی به قیمت ۶۵ تومان به‌ طور متوسط انجام می‌شود.
این زیان ۴۰ تومانی به ازای هر کیلووات ساعت، به‌ رغم وجود قوانین، در بودجه سالیانه پیش‌ بینی نشده و هر روز صنعت برق کشور را با مشکلاتی مواجه می‌کند. از طرف دیگر مصرف برق کشور بیش از حد متعارف است و اعطای یارانه غیر هوشمندانه و ناکارآمد به تمام مشترکان، اعم از کم مصرف و پرمصرف به این مساله دامن زده است که این مصرف باعث شده در اوقاتی از سال به ویژه تابستان، کشور با بحران خاموشی روبرو شود، بحرانی که علاوه بر مردم، تولیدکنندگان و کارگاه‌های تولیدی را تحت تاثیر‌های منفی خود قرار می‌دهد.
در این شرایط، اصلاح تعرفه برق به‌ منظور اصلاح الگوی مصرف یک اقدام اجتناب‌ ناپذیر است و زمینه را برای حل بحران خاموشی و بهبود وضعیت اقتصاد صنعت برق فراهم می‌کند. در این میان برخی از نمایندگان مجلس نیز برروی این موضوع اتفاق نظر دارند.


١٤:٣٥ - چهارشنبه ٢ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٢٦٠١    /    تعداد نمایش : ٦٢٠