چاپ        ارسال به دوست

در ۳ استان کشور قطعا خاموشی داریم

کمبود بارندگی، تولید برق نیروگاه‌های برق آبی را سه تا چهار هزار مگاوات کاهش داده است. این مسئله وضعیت تأمین برق استان خوزستان و دیگر نقاط کشور در زمان اوج مصرف را با مشکل روبرو کرده است. گذر از پیک تابستان از نظر فعالان بخش خصوصی صنعت برق هم جز با همکاری و همراهی تمامی مصرف‌ کنندگان بدون خاموشی امکان‌ پذیر نیست. اقتصاد نامناسب برق سبب شده سرمایه‌ گذاریها در این صنعت با مشکل مواجه شود و در نهایت، به دلیل تعویق در اجرای برنامه‌ها و عدم تکمیل نیروگاههای جدید، با پیشی‌ گرفتن مصرف برق از تولید در زمان اوج مصرف، به سالهای دهه ۶۰ از نظر وقوع خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌ شده، بازگردیم.
وقوع خاموشی، رفاه مردم، به‌ ویژه ساکنان مناطق گرمسیر را در فصل تابستان با مخاطره جدی روبرو می‌کند، اما گویا امسال از آن سالهایی است که بدون مشارکت جدی مردم در کنترل مصرف برق، راهی برای مسئولان باقی نمی‌ماند جز اینکه باز هم در ساعاتی از روز برای مصرف‌ کنندگان خاموشی اعمال کنند. حمیدرضا عظیمی، معاون برنامه‌ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کمبود برق امسال را قطعی دانسته و عنوان می‌کند: سه تا چهار هزار مگاوات کاهش برق در بخش نیروگاه‌های برق آبی داریم. امسال در زمان اوج مصرف در صورت عدم رعایت مدیریت مصرف و صرفه‌جویی قطعا خاموشی خواهیم داشت.
به گفته او ، در چند استان شرایط بحرانی داریم. خوزستان شرایطش بحرانی است، زیرا نیروگاههای برق آبی در آن منطقه قرار دارند و آنجا کمبود احساس می‌کنیم. در تهران هم با مشکلاتی برای تأمین برق مواجه هستیم. در استان مازندران در صورت عدم رعایت الگوی مصرف، کمبود‌هایی وجود دارد.
عظیمی اضافه می‌کند: برای گذر از پیک تابستان بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات ۲۶ فروردین‌ ماه وارد مدار شده است. نیروگاه شیروان با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات تا خردادماه وارد مدار خواهد شد. در زاهدان چهار واحد ۴۴ مگاواتی تا تیرماه وارد مدار می‌شوند. در غرب مازندران نیروگاه کاسپین خردادماه وارد مدار خواهد شد که یک واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی است. اگر مشکل سوخت نیروگاه ۷۴ مگاواتی ماکو حل شود، آن هم تا خردادماه وارد مدار می‌شود. باوجود این همچنان با کمبود تولید مواجه هستیم.


١٠:١٢ - چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٧٧٤    /    تعداد نمایش : ٢٧