چاپ        ارسال به دوست

برق و الکترونیک، برترین حوزه موضوعی کشور در ۲۰ سال اخیر

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بالاترین میزان مشارکت تولید علمی کشور در حوزه برق و الکترونیک با بیش از ۹.۳ درصد از کل تولیدات علمی کشور است که این میزان بیش از یک و نیم برابر متوسط تولید علم جهان در همین حوزه است.
محمدجواد دهقانی افزود: در بازه زمانی ۲۰۱۷-۱۹۹۷ در جهان دو میلیون و پانصد و ده هزار و دویست و سیزده مدرک در رشته مهندسی برق و الکترونیک ثبت شده است.
وی گفت: تحلیل‌های انجام شده نشان میدهد که در ۲۰ سال اخیر متوسط رشد سالانه دنیا در حوزه مهندسی برق و الکترونیک ۵.۶ درصد درصد است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تصریح کرد: حوزه‌های موضوعی برتر دیگر در دنیا عبارت از مهندسی مواد، بیوشیمی (مولکولار بیولوژی)، شیمی و فیزیک کاربردی بوده که سهم تمام این حوزه‌ها از کل تولیدات علمی زیر چهار درصد می‌باشد.
دهقانی بیان داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران در ۲۰ سال اخیر (۱۳۷۶-۱۳۹۶) با متوسط رشد سالانه ۲۱.۴۵ بالاترین نرخ رشد را در دنیا داشته است.
وی گفت: مجموع تولید علم کشور برابر با ۳۷۶ هزار و ۱۸۶ مدرک بوده که از این میزان ۳۵ هزار و ۱۰۴ مدرک در حوزه مهندسی برق و الکترونیک بوده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تصریح کرد: بر اساس این گزارش دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی برتر کشور با بیشترین تولیدات علمی در حوزه مهندسی برق و الکترونیک شامل دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیر کبیر، علم و صنعت ایران و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر هستند.
دهقانی اظهار داشت: سهم دانشگاه‌های برتر کشور در تولید علم در حوزه مهندسی برق و الکترونیک به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف ۱۲.۳ درصد ، دانشگاه تهران ۱۱.۵ درصد ، صنعتی امیر کبیر ۱۰.۹ درصد ، علم و صنعت ۸.۶ درصد و خواجه نصیر الدین طوسی ۵.۳ درصد است.


١٠:٠٤ - چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٧٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٠