شركت مهندسي مشاور نيروي خراسان (منيران) ، يكي از شركتهاي اقماري و زيرمجموعه وزارت نيرو بود که در آذرماه سال 1371 تأسيس گردید و از شهريورماه سال 1372 با بهره‌گيري از كارشناسان مجرب بخش مهندسي شركت برق منطقه‌اي خراسان، فعاليت خود را آغاز نمود. این شرکت به تدريج و با افزايش تعداد پروژه‌ها و بر اساس نيازهاي تخصصي، نسبت به جذب نيروهاي متخصص جديد اقدام نمود و در حال حاضر بیش از 500 نفر با تحصيلات ليسانس و بالاتر در اين شركت مشغول به كار مي‌باشند.

خوشبختانه شركت منيران با توجه به وجود نيروهاي متخصص، محيطي همگن و كارآمد،  امكانات مناسب و همچنين برنامه‌ريزي صحيح، توانسته است خدمات مهندسي، مشاوره‌اي و نظارتي پروژه‌هاي متعددي را در صنعت برق كشور به انجام برساند و در حال حاضر نيز انجام خدمات مهندسي، مشاوره‌اي و نظارتي پروژه‌هاي زيادي در زمينه‌هاي توليد نيرو، انتقال نيرو (پست‌ها و خطوط فوق توزيع و انتقال)، توزيع نيرو، ديسپاچينگ و مخابرات نيرو، پروژه‌هاي مطالعاتي و مطالعات امكان‌سنجي فني و فني اقتصادي در سرمايه‌گذاري طرحها، پروژه‌هاي ساختماني و ... در نقاط مختلف كشور به عهده اين شركت مي‌باشد .

شكلگيري شركت منيران به همراه واگذاري پروژه‌هاي اوليه از طريق شركت برق منطقه‌اي خراسان بوده است ولي به مرور زمان و با تلاش مسئولين و همكاران فعال و معرفي شركت از طريق رزومه كاري، این شرکت توانسته است خدمات مهندسي، مشاوره و نظارت پروژه‌هاي متعددي را براي وزارت نيرو، شركت توانير، سازمان توسعه برق ايران، شركت‌هاي برق منطقه‌اي، شركت‌هاي توزيع نيروي برق، صنايع بزرگ كشور، وزارت نفت ، سازمان صنايع و معادن،  سازمانها و شركت‌هاي تابعه و ... به انجام برساند .

در راستاي اجراي سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي كشور، در دي ماه سال 1386، سهام شركت از طريق مزايده به مديران و كاركنان شركت واگذار گرديد و در حال حاضر شركت به صورت كاملاً خصوصي اداره مي‌شود.

با نگرش مجدد به سوابق شركت منيران، دیده می‎شود كه با توجه به فعاليت‌ در زمينه‌هاي مختلف خدمات مهندسي، مشاوره‌اي و نظارتي حوزه توليد، انتقال و توزيع نيرو، توانسته خود را به عنوان یکی از معتبرترین و با سابقه ترین شرکت‎های مهندسی مشاور در كشور مطرح نماید. لذا اميد است با گسترش دامنه فعاليت‌ها در زمينه‌هاي گوناگون مربوط به صنعت برق، اين شركت بتواند به عنوان بازويي هر چند كوچك ولي توانا، با گام‌هاي مؤثرتري در مسير تكامل و در جهت حركت چرخهاي صنعتي و اقتصادي كشور به وظايف خود عمل نمايد .